Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) LinkedIn
    Kuşak ve Yol
    • Kurumsal
      • Hakkımızda
      • Platformlar
        • Kuşak ve Yol Girişimi İşadamları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Yerel Yönetimler Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Medya Platformu
    • Kuşak ve Yol Girişimi

      Kısa Tarihi ve Üye Devletler

      8 Ocak 2024

      Kuşak ve Yol Girişimi Yatırım Projeleri

      1 Ocak 2024

      Finansman

      1 Ocak 2024
    • Haberler

      Laos’ta Çin destekli okul yenileme projesi başladı

      17 Ağustos 2026

      Çin, yeni bir uydu fırlattı

      17 Ağustos 2026

      Çin’de sabit varlık yatırımları ilk yedi ayda yüzde 6,7 azaldı

      17 Ağustos 2026

      Çin-Avrupa Arktik taşımacılık rotası düzenli haftalık seferlere başladı

      17 Ağustos 2026

      Çin, Kolombiya’ya insani deprem yardımı sağlıyor

      15 Ağustos 2026
    • Yayınlar
      1. Analiz
      2. İnfografik
      3. Rapor
      4. Röportaj
      5. Tümü

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Amerikan İstikrarsızlığı ve Çin’in Pragmatik Yükselişi

      21 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026

      Orta Koridor: Asya ile Avrupa arasındaki stratejik bağlantı

      20 Temmuz 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi’nde Küresel Ulaşım Koridorları

      16 Temmuz 2026

      Dijital İpek Yolu: Küresel Dijital Bağlantının Yeni Dönemi

      14 Temmuz 2026

      Yeni Küresel Sistemin İnşasının Temel Dinamikleri Olarak Xi Jinping’in Dört Girişimi Raporu Yayında!

      5 Mayıs 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi 2024 Yılı 1. Dönem Raporu Yayında!

      4 Kasım 2024

      Türkiye-Çin İlişkileri: Kuşak ve Yol İşbirliği Temelinde İnsanlık için Ortak Vizyon ve Stratejik İşbirliği Raporumuz Yayında!

      4 Kasım 2024

      Kuşak Ve Yol Girişimi Çerçevesinde Çin’in Güney Kafkasya Ülkeleriyle ilişkisi

      14 Haziran 2024

      CAICT, Araştırmacı Bingyi Yang: “Çin, Yapay Zeka (YZ) Gelişimine Büyük Önem Veriyor.”

      26 Mart 2025

      Astana Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Ainur Slamgazhy: “KYG Aracılığıyla Çin’in Küresel Sahnede Oynadığı Rol, Projenin Uluslararası İmajını ve Algısını Önemli Ölçüde Etkilemektedir.”

      12 Ekim 2024

      Pencab Üniversitesi, Prof. Dr. Rehana Saeed Hashmi: “Çin, Kuşak ve Yol Girişimi ile Stratejik Bir Vizyon Ortaya Koymuştur.”

      20 Eylül 2024

      PRCCSF Başkanı Khalid Taimur Akram: “Kuşak ve Yol Girişimi, farklı kültürler ve bölgeler arasında daha fazla anlayış ve işbirliğini teşvik ederek, katılımcı ülkeler arasında kültürel ve kişiler arası alışverişi kolaylaştırmıştır.”

      8 Mart 2024

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026
    • İletişim
    • Türkçe
      • Türkçe
      • English
    Kuşak ve Yol
    Anasayfa » Çin-Avrupa Ticaretine Yeni Doğrudan Deniz Rotası Desteği
    Haberler

    Çin-Avrupa Ticaretine Yeni Doğrudan Deniz Rotası Desteği

    Kusak ve YolBy Kusak ve Yol27 Ocak 2025
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Telegram

    24 Ocak 2025’te Almanya’nın Wilhelmshaven kentindeki Jade Weser Limanı, “Çin-Avrupa Ekspresi” adlı yeni deniz yolunun ilk gemisi olan KAWA Ningbo’yu ağırladı. Avrupa ile Çin’in Yangtze Nehri Deltası bölgesini birbirine bağlayan bu doğrudan hat, geleneksel rotalardan farklı olarak durmadan hizmet sunarak nakliye süresini 45 günden 26 güne indirdi. Bu rota, özellikle otomotiv, lityum batarya ve güneş enerjisi gibi yüksek değerli ve zaman duyarlı ürünlere odaklanan sektörler için devrim niteliğinde bir adım olarak değerlendiriliyor.

    Wilhelmshaven Belediye Başkanı Carsten Feist, bu yeni hattın iki şehir arasında sadece ekonomik bağlar değil, aynı zamanda karşılıklı güven ve dostluk oluşturduğunu vurguladı. Lower Saxony Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Frank Doods ise bu hızlı rotanın küresel ticaretteki aksamalara çözüm sunduğunu belirterek, “Bu tür iş birlikleri, sadece ticaret için değil, aynı zamanda küresel barış ve istikrar için önemlidir,” dedi. Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin bir parçası olan bu proje, Wilhelmshaven’ın Avrupa ticaretinde kritik bir rol üstlenmesini sağlarken, bölgeyi Çin’le olan iş birliğinde merkez haline getirmeyi hedefliyor.

    Küresel Ticarette Yeni Bir Sayfa

    “Çin-Avrupa Ekspresi”nin işletmecisi KAWA Shipping’in Genel Müdürü Maud Lau, rotanın ilk yarıda aylık, yılın ikinci yarısında ise iki haftada bir sefer düzenleyeceğini ve ileride ABD’nin Doğu Kıyısı’na genişletileceğini belirtti. Wilhelmshaven’daki modern terminal tesisleri ve verimli deniz-demir yolu taşımacılığı, bu yeni rotanın Avrupa ile Çin arasındaki ticari faaliyetleri artırmasını sağlayacak. Eurogate Group Başkanı Michael Blach, Kuşak ve Yol Girişimi’nin liman iş birliği için büyük fırsatlar yarattığını ifade ederken, bu projenin Wilhelmshaven ve çevresindeki ekonomik büyümenin motoru olacağını söyledi.

    https://eng.yidaiyilu.gov.cn/p/0PD8OKGJ.html

    Previous ArticleÇin Gümrük Genel İdaresi: 2024 Yılında Kuşak ve Yol Ülkeleriyle Dış Ticaret %6,4 Arttı
    Next Article Çinli Genç İnşaatçılar, Kuşak ve Yol’u da İnşa Ediyor

    Related Posts

    Laos’ta Çin destekli okul yenileme projesi başladı

    17 Ağustos 2026 Haberler

    Çin, yeni bir uydu fırlattı

    17 Ağustos 2026 Haberler

    Çin’de sabit varlık yatırımları ilk yedi ayda yüzde 6,7 azaldı

    17 Ağustos 2026 Haberler

    Son İçerikler

    Haberler
    Laos’ta Çin destekli okul yenileme projesi başladı
    17 Ağustos 2026
    Haberler
    Çin, yeni bir uydu fırlattı
    17 Ağustos 2026
    Haberler
    Çin’de sabit varlık yatırımları ilk yedi ayda yüzde 6,7 azaldı
    17 Ağustos 2026
    Haberler
    Çin-Avrupa Arktik taşımacılık rotası düzenli haftalık seferlere başladı
    17 Ağustos 2026

    Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği
    Belt and Road Initiative Association for Economy and Culture
    一带一路经济与文化协会

    İletişim

    Abide-i Hürriyet Caddesi A Blok No: 211 K: 1 D: 64 34381 Şişli/İstanbul-TÜRKİYE

    Tel: +90 (212) 982 49 32

    E-posta: info@kusakveyol.org

    © 2026 Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.
    • Kurumsal
    • Kuşak ve Yol Girişimi
    • Haberler
    • Analiz
    • İnfografik
    • Rapor
    • Röportaj

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.