Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) LinkedIn
    Kuşak ve Yol
    • Kurumsal
      • Hakkımızda
      • Platformlar
        • Kuşak ve Yol Girişimi İşadamları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Yerel Yönetimler Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Medya Platformu
    • Kuşak ve Yol Girişimi

      Kısa Tarihi ve Üye Devletler

      8 Ocak 2024

      Kuşak ve Yol Girişimi Yatırım Projeleri

      1 Ocak 2024

      Finansman

      1 Ocak 2024
    • Haberler

      Çin’de yeni enerjili araçların aylık satışlardaki payı ilk kez yüzde 60’ı aştı

      12 Ağustos 2026

      Çin yapımı C919, ilk uluslararası ticari uçuşunu tamamlayarak Ulan Batur’a indi

      12 Ağustos 2026

      Air China, Romanya ve Hırvatistan’a yeni bir rota başlatacak

      12 Ağustos 2026

      Çin markalarının yoğun katılımıyla gerçekleşecek otomobil fuarı Nepal’de başladı

      12 Ağustos 2026

      Konfüçyüs Enstitüsü, Botsvana-Çin eğitim ve kültürel değişimini destekliyor

      11 Ağustos 2026
    • Yayınlar
      1. Analiz
      2. İnfografik
      3. Rapor
      4. Röportaj
      5. Tümü

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Amerikan İstikrarsızlığı ve Çin’in Pragmatik Yükselişi

      21 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026

      Orta Koridor: Asya ile Avrupa arasındaki stratejik bağlantı

      20 Temmuz 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi’nde Küresel Ulaşım Koridorları

      16 Temmuz 2026

      Dijital İpek Yolu: Küresel Dijital Bağlantının Yeni Dönemi

      14 Temmuz 2026

      Yeni Küresel Sistemin İnşasının Temel Dinamikleri Olarak Xi Jinping’in Dört Girişimi Raporu Yayında!

      5 Mayıs 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi 2024 Yılı 1. Dönem Raporu Yayında!

      4 Kasım 2024

      Türkiye-Çin İlişkileri: Kuşak ve Yol İşbirliği Temelinde İnsanlık için Ortak Vizyon ve Stratejik İşbirliği Raporumuz Yayında!

      4 Kasım 2024

      Kuşak Ve Yol Girişimi Çerçevesinde Çin’in Güney Kafkasya Ülkeleriyle ilişkisi

      14 Haziran 2024

      CAICT, Araştırmacı Bingyi Yang: “Çin, Yapay Zeka (YZ) Gelişimine Büyük Önem Veriyor.”

      26 Mart 2025

      Astana Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Ainur Slamgazhy: “KYG Aracılığıyla Çin’in Küresel Sahnede Oynadığı Rol, Projenin Uluslararası İmajını ve Algısını Önemli Ölçüde Etkilemektedir.”

      12 Ekim 2024

      Pencab Üniversitesi, Prof. Dr. Rehana Saeed Hashmi: “Çin, Kuşak ve Yol Girişimi ile Stratejik Bir Vizyon Ortaya Koymuştur.”

      20 Eylül 2024

      PRCCSF Başkanı Khalid Taimur Akram: “Kuşak ve Yol Girişimi, farklı kültürler ve bölgeler arasında daha fazla anlayış ve işbirliğini teşvik ederek, katılımcı ülkeler arasında kültürel ve kişiler arası alışverişi kolaylaştırmıştır.”

      8 Mart 2024

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026
    • İletişim
    • Türkçe
      • Türkçe
    Kuşak ve Yol
    Anasayfa » İleri Teknoloji Makinalar, Çin’in “Yeşil Çin Seddi” İnşasına Katkı Sağlıyor
    Haberler

    İleri Teknoloji Makinalar, Çin’in “Yeşil Çin Seddi” İnşasına Katkı Sağlıyor

    Kusak ve YolBy Kusak ve Yol17 Mart 2025
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Telegram

    Bu bahar, Çin’in kuzeyindeki Mu Us Çölü’nün kenarındaki ağaçlandırma çalışmaları, insansız hava araçlarının geniş kum tepeleri üzerinden fideleri taşıdığı ve akıllı dikim makinelerinin kumları delerek fidanları hassas bir şekilde yerleştirdiği teknolojik bir boyut kazanıyor. Jintaiming Teknoloji Grubu tarafından geliştirilen bu makineler, toprak gevşetme, fidan dikme, sulama ve sıkıştırma işlemlerini tamamen otomatik hale getiriyor.

    İç Moğolistan’da yaklaşık 15 milyon hektar çölleşmiş alan bulunuyor ve bu bölgedeki ağaçlandırma çalışmaları, Büyük Kuzey Koruma Ormanı Programı çerçevesinde çöl fırtınalarını azaltmayı ve Sarı Irmak’ı korumayı amaçlıyor. Bu yıl, 3.333 hektarlık alanın ağaçlandırılmasının hedeflendiği programda, makineler yüzde 60 oranında destek sağlıyor. Akıllı makineler, insan gücünün on katı verimlilikle çalışırken, maliyetleri de iş gücünün yalnızca yüzde 30’u kadar.

    Çin, çölleşme ile mücadelede akıllı teknolojilerin kullanımını artırarak, “Yeşil Çin Seddi”ni genişletiyor ve küresel çapta takdir topluyor.

    http://en.people.cn/n3/2025/0315/c90000-20289879.html

    Previous Article“Kuşak ve Yol” Hikâyeleri Çizgi Roman Sergisi Xiamen’de Açıldı
    Next Article “Dört Büyük Klasik Eser” ve “Kuşak ve Yol” Kültür Sergisi Çin’de Ziyarete Açıldı

    Related Posts

    Çin’de yeni enerjili araçların aylık satışlardaki payı ilk kez yüzde 60’ı aştı

    12 Ağustos 2026 Haberler

    Çin yapımı C919, ilk uluslararası ticari uçuşunu tamamlayarak Ulan Batur’a indi

    12 Ağustos 2026 Haberler

    Air China, Romanya ve Hırvatistan’a yeni bir rota başlatacak

    12 Ağustos 2026 Haberler

    Son İçerikler

    Haberler
    Çin’de yeni enerjili araçların aylık satışlardaki payı ilk kez yüzde 60’ı aştı
    12 Ağustos 2026
    Haberler
    Çin yapımı C919, ilk uluslararası ticari uçuşunu tamamlayarak Ulan Batur’a indi
    12 Ağustos 2026
    Haberler
    Air China, Romanya ve Hırvatistan’a yeni bir rota başlatacak
    12 Ağustos 2026
    Haberler
    Çin markalarının yoğun katılımıyla gerçekleşecek otomobil fuarı Nepal’de başladı
    12 Ağustos 2026

    Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği
    Belt and Road Initiative Association for Economy and Culture
    一带一路经济与文化协会

    İletişim

    Abide-i Hürriyet Caddesi A Blok No: 211 K: 1 D: 64 34381 Şişli/İstanbul-TÜRKİYE

    Tel: +90 (212) 982 49 32

    E-posta: info@kusakveyol.org

    © 2026 Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.
    • Kurumsal
    • Kuşak ve Yol Girişimi
    • Haberler
    • Analiz
    • İnfografik
    • Rapor
    • Röportaj

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.