Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Facebook X (Twitter) LinkedIn
    Kuşak ve Yol
    • Kurumsal
      • Hakkımızda
      • Platformlar
        • Kuşak ve Yol Girişimi İşadamları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Sivil Toplum Kuruluşları Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Yerel Yönetimler Platformu
        • Kuşak ve Yol Girişimi Medya Platformu
    • Kuşak ve Yol Girişimi

      Kısa Tarihi ve Üye Devletler

      8 Ocak 2024

      Kuşak ve Yol Girişimi Yatırım Projeleri

      1 Ocak 2024

      Finansman

      1 Ocak 2024
    • Haberler

      Çin Genelinde Ulusal Gün Tatilinde Sinema Salonlarına Yoğun Seyirci İlgisi

      7 Ekim 2026

      Çin’in Tahıl Deposu Heilongjiang’da Ulusal Gün Tatili Bereketli Hasat Faaliyetleriyle Geçti

      7 Ekim 2026

      Sürükleyici Kültürel Deneyimler Çin’in Ulusal Gün Tatilinde Gelen Turizm Hareketliliğini Güçlendiriyor

      7 Ekim 2026

      Maden Ocaklarının Ötesinde: Çin’in Kömür Zengini Eyaleti Daha Akıllı ve Yeşil Bir Enerji Dönüşümüne Hız Veriyor

      6 Ekim 2026

      Çin’in Tropik Adasında Düşük Karbonlu Yeni Modeller Şekilleniyor

      6 Ekim 2026
    • Yayınlar
      1. Analiz
      2. İnfografik
      3. Rapor
      4. Röportaj
      5. Tümü

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Amerikan İstikrarsızlığı ve Çin’in Pragmatik Yükselişi

      21 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026

      Orta Koridor: Asya ile Avrupa arasındaki stratejik bağlantı

      20 Temmuz 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi’nde Küresel Ulaşım Koridorları

      16 Temmuz 2026

      Dijital İpek Yolu: Küresel Dijital Bağlantının Yeni Dönemi

      14 Temmuz 2026

      Yeni Küresel Sistemin İnşasının Temel Dinamikleri Olarak Xi Jinping’in Dört Girişimi Raporu Yayında!

      5 Mayıs 2026

      Kuşak ve Yol Girişimi 2024 Yılı 1. Dönem Raporu Yayında!

      4 Kasım 2024

      Türkiye-Çin İlişkileri: Kuşak ve Yol İşbirliği Temelinde İnsanlık için Ortak Vizyon ve Stratejik İşbirliği Raporumuz Yayında!

      4 Kasım 2024

      Kuşak Ve Yol Girişimi Çerçevesinde Çin’in Güney Kafkasya Ülkeleriyle ilişkisi

      14 Haziran 2024

      CAICT, Araştırmacı Bingyi Yang: “Çin, Yapay Zeka (YZ) Gelişimine Büyük Önem Veriyor.”

      26 Mart 2025

      Astana Bilgi Teknolojileri Üniversitesi, Dr. Öğr. Üyesi Ainur Slamgazhy: “KYG Aracılığıyla Çin’in Küresel Sahnede Oynadığı Rol, Projenin Uluslararası İmajını ve Algısını Önemli Ölçüde Etkilemektedir.”

      12 Ekim 2024

      Pencab Üniversitesi, Prof. Dr. Rehana Saeed Hashmi: “Çin, Kuşak ve Yol Girişimi ile Stratejik Bir Vizyon Ortaya Koymuştur.”

      20 Eylül 2024

      PRCCSF Başkanı Khalid Taimur Akram: “Kuşak ve Yol Girişimi, farklı kültürler ve bölgeler arasında daha fazla anlayış ve işbirliğini teşvik ederek, katılımcı ülkeler arasında kültürel ve kişiler arası alışverişi kolaylaştırmıştır.”

      8 Mart 2024

      Yapay Zekâ Soğuk Savaşı: Qwen3.8-Max, WAICO ve Kodlarla Çizilen Yeni Sınırlar

      6 Ağustos 2026

      Çin’in WAICO Girişimi: Küresel Güney’in Yapay Zekâ Yönetişimi

      4 Ağustos 2026

      Çin’in Yumuşak Gücü: Yönetimin İdeolojik Kodları

      28 Temmuz 2026

      Yeşil Enerji ve Kuşak ve Yol Girişimi

      24 Temmuz 2026
    • İletişim
    • Türkçe
      • Türkçe
      • English
    Kuşak ve Yol
    Anasayfa » Şi Cinping, Uluslararası Ekonomik Kuruluşların Liderleriyle Görüştü
    Haberler

    Şi Cinping, Uluslararası Ekonomik Kuruluşların Liderleriyle Görüştü

    Kusak ve YolBy Kusak ve Yol12 Aralık 2024
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email Telegram


    10 Aralık sabahı, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin’de “1+10” Diyalog Toplantısı’na katılmak üzere Çin’e gelen uluslararası ekonomik kuruluşların liderleriyle bir araya geldi. Şi Cinping, uluslararası ekonomik kuruluşların liderleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi ve modernleşme çabalarına verdikleri uzun vadeli destek için teşekkür etti. Şi Cinping, şu anda yüzyılın büyük değişimlerinin hızla ilerlediğini ve dünyanın yeni bir kargaşa ve dönüşüm dönemine girdiğini belirtti. Ayrıca, Çin’in uluslararası ekonomik kuruluşlarla birlikte çok taraflılığı teşvik edeceğini, küresel güney ülkelerinin kalkınmasını destekleyeceğini ve kapsayıcı bir küresel ekonomik düzen kuracağını söyledi.

    Yeni Kalkınma Bankası Başkanı Dilma Rousseff, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Dünya Bankası Başkanı Ajay Banga ve Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, Çin’in ekonomik başarılarını övdü ve gelecekteki gelişimine dair iyimser olduklarını belirtti. Çin’in özellikle yoksullukla mücadelede insanlık tarihinde bir mucize yarattığını, yeni üretim gücü alanlarında dünya lideri olduğunu ve halk merkezli kalkınma yaklaşımının başarılı ve uygulanabilir olduğunu ifade ettiler. Uluslararası liderler, Çin’in küresel ekonomik büyümenin motoru olduğunu ve çok taraflılığın sadık bir savunucusu olduğunu belirtti. Çin’in reformlarını derinleştirerek ve dışa açılmayı genişleterek yüksek kaliteli bir gelişme sağladığını vurguladılar. Şi Cinping’in “Kuşak ve Yol” girişimini ve diğer küresel girişimlerini sorumlu bir büyük güç olarak inisiyatif alma iradesinin bir göstergesi olarak değerlendirdiler.

    Şi, Çin’in ekonomik gelişmelerini tanıtarak, 40 yıldan fazla süren hızlı büyümenin ardından ülkenin yüksek kaliteli bir gelişme aşamasına geçtiğini ve dünya ekonomik büyümesine %30 oranında katkıda bulunduğunu belirtti. Ayrıca, Çin’in açık ve kapsayıcı bir kalkınma modeline sadık kalacağını ve dışa açılmayı daha da genişleterek dünya ülkelerine daha fazla fırsat sağlayacağını söyledi. Ayrıca, uluslararası ekonomik kuruluşların küresel yönetim reformlarına katılmaları ve daha adil, kapsayıcı bir sistem kurmaları gerektiğini belirtti. Şi, Çin’in dışa açılma politikasını sürdüreceğini ve küresel işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

    Çin’in sorumlu bir güç olarak hareket etmeye devam edeceğini belirten Şi, Kuşak ve Yol girişiminin barışçıl kalkınma, karşılıklı fayda ve ortak refah için önemli bir platform oluşturduğunu dile getirdi.

    https://news.gmw.cn/2024-12/11/content_37731106.htm

    Previous ArticleTürkiye’den Bir Genç, Yeniliklerle Çin Pazarını Kucaklıyor
    Next Article Dağları ve Denizleri Aşan “Çelik Kervan” Dünya Ekonomisine Güç Katıyor

    Related Posts

    Çin Genelinde Ulusal Gün Tatilinde Sinema Salonlarına Yoğun Seyirci İlgisi

    7 Ekim 2026 Haberler

    Çin’in Tahıl Deposu Heilongjiang’da Ulusal Gün Tatili Bereketli Hasat Faaliyetleriyle Geçti

    7 Ekim 2026 Haberler

    Sürükleyici Kültürel Deneyimler Çin’in Ulusal Gün Tatilinde Gelen Turizm Hareketliliğini Güçlendiriyor

    7 Ekim 2026 Haberler

    Son İçerikler

    Haberler
    Çin Genelinde Ulusal Gün Tatilinde Sinema Salonlarına Yoğun Seyirci İlgisi
    7 Ekim 2026
    Haberler
    Çin’in Tahıl Deposu Heilongjiang’da Ulusal Gün Tatili Bereketli Hasat Faaliyetleriyle Geçti
    7 Ekim 2026
    Haberler
    Sürükleyici Kültürel Deneyimler Çin’in Ulusal Gün Tatilinde Gelen Turizm Hareketliliğini Güçlendiriyor
    7 Ekim 2026
    Haberler
    Maden Ocaklarının Ötesinde: Çin’in Kömür Zengini Eyaleti Daha Akıllı ve Yeşil Bir Enerji Dönüşümüne Hız Veriyor
    6 Ekim 2026

    Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği
    Belt and Road Initiative Association for Economy and Culture
    一带一路经济与文化协会

    İletişim

    Abide-i Hürriyet Caddesi A Blok No: 211 K: 1 D: 64 34381 Şişli/İstanbul-TÜRKİYE

    Tel: +90 (212) 982 49 32

    E-posta: info@kusakveyol.org

    © 2026 Kuşak ve Yol İnisiyatifi Ekonomi ve Kültür Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.
    • Kurumsal
    • Kuşak ve Yol Girişimi
    • Haberler
    • Analiz
    • İnfografik
    • Rapor
    • Röportaj

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.